Berrak Akvaryum İçin Yöntemler

Merhabalar,
Birçok kişinin sağlamaya çalıştığı berrak akvaryum ile ilgili denediğim ve bildiğim şeyleri yazıyorum. Umarım bir kişiye de olsa yardımı dokunur.

"Akvaryumda suda berraklık isteyenler birçok yöntemi denemektedir. Ancak en basit ve kolay çözüm olarak suyun mekanik filtrizasyonudur.

Bunun için de su ne kadar çok yüzeye çarparak filtreden geçerse, o kadar çok partikülleri filtrede bırakır. Bizim göremediğimiz birçok partikül (yem artığı,dışkı vs.) elyafın küçük gözeneklerine takılarak filtreden geçerse, suda berraklık sağlanır.

Bunun dışında kullandığımız kumun taş yapılı ve gözenekli olması büyük etki sağlamaktadır. Tıpkı kumsal olan denizlerde suyun çabuk bulanıp, taş zemini olan sahillerde suyun çok berrak olması mantığı gibi. Bunun için midye kırığı ya da lav kırığı güzel sonuçlar sağlamaktadır.

Tabiki de düzenli su değişimi ile de suyu berraklaştırır. Ancak bu zaten sürekli yapılması gereken bir rutindir. Doğada su değişimi belirli rutinlerle olmaktadır, yağmur, yeraltı suyu kaynağı vs. Ancak akvaryumda biz ne kadar değiştirirsek o kadar olmaktadır hiç şüphesiz. Bu sebeple belirli süreyle aynı tip suyla aynı miktarda değiştirmek, doğal yaşamdaki gibi bir rutini sağlama konusunda yardımcı olmaktadır. Bu da kayıpların ve ani ölümlerin önüne geçmektedir.

Bunların dışında tabi ki de biyolojik olarak fitrizasyon da sudaki berraklığı uzun süreli sağlamaktadır. Filtrelerdeki yararlı bakteriler suda gezinen partikülleri tutup onlardan beslenmektedir. Ancak bu süreç kısa zamanda aranan çözüm değildir. Bakterilerin yerleşmesi ve çoğalması zaman alacaktır. Bunun için de onlara seramik,bioball vs gibi yerler sağlamak gerekir.

Bahsetmiş olduğum elyafı da aşağıdaki videomu izleyerek kullanabilirsiniz. Kişisel deneyimlerimi paylaşmaktayım. Denemek sizin tercihinizdir. Bol şanslar."

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=HHn4MyI9UAg[/VID]

Berrak Akvaryum İçin Yöntemler

Merhabalar,Birçok kişinin sağlamaya çalıştığı berrak akvaryum ile ilgili denediğim ve bildiğim şeyleri yazıyorum. Umarım bir kişiye de olsa yardımı dokunur.Akvaryumda suda berraklık isteyenler birçok yöntemi denemektedir. Ancak en basit ...